czeństwa i higieny pracy. Twoją wiedzę bardzo szybko powiększą specjalistyczne kursy, z których od czasu do czasu powinieneś oczywiście skorzystać. Szczególnie cenne okazują się szkolenia bhp. A oto, jak wygląda przykładowy ich wstęp.
Bo każde takie szkolenie rozpoczyna się właśnie wstępem. Jeżeli jesteś pracownikiem, na samym początku otrzymasz informację na temat twoich prac oraz obowiązków zawodowych. Prawdopodobnie dowiesz się też, czym ogólnie zajmuje się twój szef, by następnie przejść do zapoznawania się z ewentualnymi zagrożeniami, na jakie możesz się natknąć w miejscu, w którym wykonujesz swoją pracę. Każde szkolenie BHP w pewnym stopniu związane jest również z tym, o czym mówi sama pierwsza pomoc. Osoba prowadząca szkolenie na pewno wytłumaczy ci bowiem, jak radzić sobie z ewentualnymi zagrożeniami i trudnościami.
Równie ważne są szkolenia ppoż
Przeprowadzenie szkolenia bhp jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy, wynikającym z Kodeksu Pracy. Celem szkolenia bhp jest przekazanie pracownikom wiedzy niezbędnej do wykonywania przez nich obowiązków, a także przeciwdziałanie wypadkom i chorobom zawodowym mogącym pojawić się w czasie pracy. Szkolenia bhp dzielą się na: wstępne i okresowe. Dopuszczenie osoby do pracy bez odpowiedniego przygotowania grozi poważnymi konsekwencjami - karami pieniężnymi. Równie ważne są szkolenia ppoż. Prowadzone jako szkolenie wstępne polegają na zapoznaniu nowych pracowników z "Instrukcją bezpieczeństwa pożarowego", obowiązującą w obiektach. Każdy szeregowy pracownik jest zapoznawany z zagrożeniami pożarowymi występującymi w miejscu pracy, zaś pracownicy nadzorujący zabezpieczenie prac niebezpiecznych pożarowo odbywają szkolenia ppoż. specjalistyczne. Pierwsza pomoc - szkolenia z tego zakresu mogą być przydatne w wielu sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i życiowych, np. kiedy współpracownik nagle zasłabnie lub dziecko uderzy się w głowę. Pierwsza pomoc jest zagadnieniem ciągle jeszcze wymagającym rozpowszechnienia, jednak firmy przeprowadzające takie kursy coraz bardziej zwracają uwagę na praktyczny charakter zajęć.
Cykliczne odświeżenie niektórych zagadnień jest kluczowe
Bezpieczeństwo nigdy nie powinno być pomijane. Edukacja w celu pomocy innym osobom w sytuacjach zagrożenia powinna być przeprowadzana regularnie. Od jakiegoś czasu szkoły średnie prowadzą przedmiot w celu nauczania uczniów, czym jest pierwsza pomoc, jak jej udzielać oraz jakie kroki podejmować w przypadku pożaru czy konieczności ewakuacji. Wiele firm regularnie przeprowadza ćwiczenia w postaci zaplanowanej ewakuacji budynku. Jest to jeden ze sposobów na przygotowanie swoich pracowników do takiej ewentualności. Inną konieczną sprawą, o której pracodawca nie może zapomnieć są szkolenia BHP oraz PPOŻ. Cykliczne odświeżenie niektórych zagadnień jest kluczowe, aby zachować czujność pracowników i mobilizować ich do przestrzegania zasad w czasie pracy. Stanowisko pracy może nieść kilka zagrożeń, jeśli odpowiednie reguły nie są przestrzegane. Szkolenie prowadzone przez kompetentne osoby mogą pozytywnie wpłynąć na pracowników, jeśli zagrożenia zostaną im odpowiednio zobrazowane w ich codziennym środowisku.
O tych drugich mówi się mniej
Pracodawcy, którzy zatrudniają w swoich firmach jakichkolwiek pracowników, po prostu muszą - zgodnie z polskimi przepisami prawnymi - systematycznie przeprowadzać dla nich zarówno klasyczne szkolenia bhp, jak i szkolenia przeciwpożarowe. O tych drugich mówi się mniej i niektórzy nawet nie wiedzą, że coś takiego w ogóle istnieje. A ten typ szkolenia, podobnie jak szkolenie bhp, też jest obowiązkowy i podstawowy. Każdy po prostu musi z niego skorzystać, jeśli chce działać legalnie i prawidłowo w nowym miejscu pracy.
Szkolenie ppoż jest szkoleniem obowiązkowym, a to oznacza, że pracodawca zobowiązuje się do jego przeprowadzenia. To on staje się odpowiedzialny za przygotowanie kursu dla wszystkich pracowników i zadbanie o to, by każda osoba wzięła w nim aktywny udział. Takie szkolenie to nie tylko pierwsza pomoc w razie oparzeń, ale też i informacje na temat prawidłowych czynności w trakcie pożaru. Pracownik musi wiedzieć, co ma robić, gdy już dojdzie do wzniecenia ognia w miejscu pracy. Ucieczka z budynku nie zawsze jest możliwa i optymalna.