a się dbać o warunki pracy, zapewniając w niej bezpieczeństwo i wygodę. Szkolenia BHP są też wymagane przez odpowiednie przepisy. Unormowana prawnie jest też kwestia bezpieczeństwa ppoż (przeciw pożarowego). Nacisk kładziony jest też na znajomość zasad wykonywania masażu serca i sztucznego oddychania. Pierwsza pomoc jest także w programie nauczania szkolnego.
Mimo tak dużego nacisku na ochronę życia i zdrowia pracowników, niektóre firmy starają się oszczędzać w tym obszarze. Część przepisów BHP jest również trudna do zrealizowania i wydaje się niepotrzebna, przez co przedsiębiorcy starają się uniknąć pewnych obowiązków. W długiej walce z biurokracją i przepisami zapomnieniu ulega sedno problemu, czyli zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, a więc wartości najwyższej wagi w naszej kulturze.
Dotyczy to nie tylko nas ale
W swoim życiu każdy człowiek może spodziewać się mniejszego lub większego wypadku. Nie jest to oczywiście niczyja zła intencja. Nie ma znaczenia czy jest to własny dom, miejsce publiczne czy miejsce pracy — wszędzie może spotkać nas coś nieprzyjemnego. Dotyczy to nie tylko nas, ale również osób, z którymi przebywamy na co dzień.
Każda firma zobowiązana jest do przeprowadzenia szkolenia BHP. Nie powinno być ono zwykłym, standardowym szkoleniem, ale głównie przydatną lekcją na przyszłość. Pierwsza pomoc w wielu przypadkach okazała się koniecznością, która uratowała czyjeś życie. Tak samo dzieje się w przypadku PPOŻ, które pozwala na racjonalne działanie nawet w najtrudniejszej sytuacji. Szkolenia z zakresu BHP pozwala na zdobycie wiedzy, która może okazać się potrzebna w każdej chwili. Dotyczy to nie tylko udzielania pomocy, ale również otrzymania jej od innych, także przeszkolonych w tym zakresie osób. Ważne jest zdobycie wiedzy z tego zakresu, nawet jeśli nie zostanie ona wykorzystana w przyszłości.
Szkolenia bhp, to konieczność dla wszystkich pracowników i pracodawców chcących by miejsce ich pracy mogło pochwalić się wysokimi standardami bezpieczeństwa.
Trzymanie się określonych reguł w miejscu pracy może poprawić wydajność całego zakładu ze względu na niższe ryzyko wystąpienia wypadków, a także wynikających z nich niedyspozycji do pracy i braków w zespołach pracowniczych.
Warto więc edukować wszystkie osoby niezależnie od stanowiska w zakresie obowiązujących ogólnie przyjętych standardów.
Zasady przeciwpożarowe, to również zagadnienie, na które warto zwrócić szczególną uwagę jako, że określają one zasady jak zachować się w sytuacji pojawienia się ognia jako źródła zagrożenia. Ppoż to również niezbędny element, który powinien mieć swoje miejsce na szkoleniach pracowniczych.
Kolejnym nie mniej ważnym zagadnieniem jest pierwsza pomoc, której znajomość jest kluczowa do uratowania komuś nawet życia. Warto więc poznać zasady dotyczące udzielania pierwszej pomocy jak najszybciej, by umieć poradzić sobie w nagłej sytuacji.
plany ewakuacyjne zalecenia i drogi ppoż
Czasami sprawy, które wydają się zupełnie oczywiste, są oczywiste jedynie z pozoru i to wyłącznie dla pewnej części osób. Jak wielu z nas narzeka na szkolenia BHP w miejscu pracy i zwyczajnie nudzi się w ich trakcie? Takich osób jest więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. A przecież szkolenia mają na celu pokazanie nam tego, bez czego w sytuacji kryzysowej możemy sobie kompletnie nie poradzić, tj. plany ewakuacyjne, zalecenia i drogi ppoż, itp. Nikt w końcu nie może nam zagwarantować, że pewnego dnia nie dojdzie do przykrego wypadku, w wyniku którego zapali się budynek, w którym pracujemy. Czy będziemy wówczas wiedzieć, jak się zachować i jak szybko opuścić płonące pomieszczenie? Lekceważenie takich szkoleń jest skrajną nieodpowiedzialnością, jednak jeszcze gorsze jest lekceważenie szkoleń, których głównym tematem jest pierwsza pomoc. Życzmy sobie, by wiedza, jak jej udzielić, nigdy nie przydała się nam w praktyce, ale pamiętajmy też przy tym, że nie jest to coś, na co możemy mieć wpływ.