ciśle określają normy jakie powinien spełnić pracodawca, aby pracownicy byli bezpieczni, ale też bardziej produktywni. Określają także jak postępować ma pracownik, aby nie stwarzać zagrożenia w miejscu pracy. Szkolenia bhp w zakładach pracy są obowiązkowe. Ochrona przeciwpożarowa, czyli ppoż określa w jaki sposób postępować w razie pożaru lub klęski żywiołowej. Budynek, w który pracują ludzie powinien być dokładnie oznakowany. Każdy pracownik przebywający w budynku powinien wiedzieć gdzie znajduje się gaśnica, wąż gaśniczy, hydrant, toporek p.pożarowy i oczywiście znać drogi ewakuacyjne. Pracodawca dbając o bezpieczeństwo w zakładzie pracy musi wyznaczyć i przeszkolić jedną lub więcej osób w zakresie pierwszej pomocy.
Pierwsza pomoc to umiejętność ratowania ludzkiego życia. Osoba, która jej udziela musi być dobrze wyszkolona by mieć pewność tego co robi i robić to skutecznie.
pozwoliły wyjść cało z pożaru całemu
Na co dzień nie myślimy o tym, jak byśmy zareagowali w kryzysowej sytuacji. A i te mogą mieć różny charakter: wypadek, zasłabnięcie kogoś na ulicy, czy atak jakiejś choroby, pożar, powódź i wiele innych przypadków. Czasem obija nam się o uszy termin pierwsza pomoc, ale rzadko zastanawiamy się, czy umielibyśmy jej udzielić. A przecież może chodzić o zdrowie lub nawet życie kogoś nam bliskiego. Pewne umiejętności są wręcz konieczne, gdy pracujemy, na terenie naszej pracy. To chociażby ogół zasad ppoż. Na początku pracy w danej firmie każdy powinien być poinstruowany o zasadach bezpieczeństwa tu obowiązujących. A wiedza ta wymaga przypomnienia najdalej co kilka lat. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo czasem dość dużego zespołu ludzi. Dlatego właśnie są organizowane szkolenia bhp. Ich przeprowadzanie trzeba powierzyć albo zatrudnionemu w firmie specjaliście albo firmie, która się tym zajmuje na co dzień. Te podstawowe wiadomości uratowały już sytuację w wielu przypadkach. Np. pozwoliły wyjść cało z pożaru całemu zespołowi.
Każdy pracodawca powinien a w zasadzie
Każdy pracodawca powinien, a w zasadzie jest zobowiązany do zorganizowania swoim pracownikom okresowego szkolenia bhp. Znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy znacznie zmniejsza ryzyko wydarzenia się wypadku lub tragedii podczas wykonywania robót fizycznych lub innej, jakiejkolwiek pracy. Szkolenia z reguły obejmują zagadnienia takie jak pierwsza pomoc, oznaczenia ewakuacyjne, oznaczenia na produktach, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia, przeszkolenie przeciwpożarowe (ppoż) i inne. Przeprowadzają je ratownicy medyczni, strażacy lub inne uprawnione do tego celu osoby. Po odbyciu szkolenia uczestnicy są w stanie przeprowadzić działania pierwszej pomocy przedmedycznej, sprawnie przeprowadzić ewakuację na przykład w razie wystąpienia pożaru, rozpoznają oznaczenia i znają sposoby reagowania i wzywania pomocy.
Zapewnienie bezpieczeństwa w firmie, korporacji lub placówkach jest fundamentem do efektywnego rozwoju, ciągłej pracy bez przykrych wydarzeń i osiągania zamierzonych celów.
Szkolenia bhp i inne
Szkolenia bhp, ppoż czy też szkolenia w obszarze pierwsza pomoc to podstawa i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Dlaczego? To oczywiste, ponieważ w tych kwestiach każdy z nas powinien być po prostu zorientowany. Szkolenia bhp zazwyczaj każdy pracownik odbywa co jakiś czas w swoim zakładzie pracy. Nawiasem mówiąc, pracodawca ma obowiązek zadbać o to, aby pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni w tym zakresie. Każda profesja jest inna i dlatego też inne są warunki pracy w poszczególnych zawodach. Jeśli natomiast chodzi o szkolenia ppoż, to te również łączą się w zasadzie z miejscem pracy i o przeszkolenie pracownika w tym zakresie również dba jego pracodawca.
A pierwsza pomoc? No cóż, dobrze by było, gdybyśmy wszyscy mogli być regularnie szkoleni w tej materii. Zdrowie i życie są najważniejsze, a więc warto dowiedzieć się, jak reagować, kiedy ktoś w naszej obecności zasłabnie czy też ulegnie wypadkowi. Niektórzy z nas są przeszkoleni w zakresie pierwszej pomocy, ale wielu nie i dlatego koniecznie trzeba to nadrobić.