Gdzie można bhp a gdzie nie? - pierwsza pomoc

gpsbhp.eu

Instruktaż tego rodzaju jest skierowany do

Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek przeprowadzania regularnych szkoleń BHP. Na szkoleniu wstępnym poruszane są ważne kwestie bezpieczeństwa oraz zdrowia. Omawiana jest tu przykładowo pierwsza pomoc i zasady jej udzielani

Gdzie można bhp a gdzie nie? - pierwsza pomoc gpsbhp.eu
a czy też ppoż. Bardzo istotną rolę pełni instruktaż stanowiskowy przeprowadzany przez kierowników poszczególnych działów. przeszkolonych pod kątem udzielania profesjonalnego instruktażu. Instruktaż tego rodzaju jest skierowany do pracowników, którym przyjdzie wykonywać swoje obowiązki zawodowe w środowisku narażonym na działanie czynników szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Szkolenia bhp stanowiskowe powinny trwać przeciętnie około 8 godzin lekcyjnych. Wyjątkiem są szkolenia na stanowiskach administracyjno-biurowych, jakie trwają jedynie dwie godziny lekcyjne. Po szkoleniu każdy pracownik zobowiązany jest do zdania testu potwierdzającego nabycie i przyswojenie wszystkich niezbędnych wiadomości. Dopiero po zdaniu takiego egzaminu możliwe jest przystąpienie do pracy na wyznaczonym stanowisku.


Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy to

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, to element obecny w wielu miejscach pracy. Ma on znaczenie nie tylko ze względu na zapewnienie wysokich standardów w zakładach, ale też uświadomienie pracownikom jak ważne jest przestrzeganie ustalonych reguł w miejscu świadczenia określonych usług czy zadań. Przestrzeganie reguł może bowiem zagwarantować uniknięcia wystąpienia wypadków w pracy, a także ich nieszczęśliwych skutków, takich jak nawet kalectwo.

Szkolenia bhp oraz ppoż, dokładnie określają jak pracownik powinien się zachować na co dzień oraz w sytuacjach nagłych, gdzie pojawia się zdarzenie nadzwyczajne. Podczas szkoleń dowiadujemy się nie tylko, że należy zachować spokój, ale też jakie procedury nas obowiązują.

Pierwsza pomoc, to kolejny obszar, w którym pracownik może chcieć się szkolić nie tyko ze względu na pracę. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, to bowiem nie tylko spis reguł według, których postępuje się w pracy, ale też czynność przydająca się poza pracą.


Nigdy nie wiemy kiedy może się

Kiedy rozpoczynamy naukę w nowej szkole lub pracę w nowym miejscu zatrudnienia, z pewnością w pierwszych dniach będziemy musieli przejść odpowiednie dla nas szkolenia BHP. W końcu musimy dokładnie wiedzieć, jak wygląda rozkład budynku, w którym będziemy spędzać tak dużo czasu, gdzie powinniśmy udać się w przypadku ewakuacji, poznać drogi i zalecenia ppoż, itd. Może się to wydawać błahą sprawą, a wymienione podczas szkolenia informacje - jak nam się zapewne wydaje - nigdy się nie przydadzą w realnym życiu. Takie lekceważące podejście to błąd. Nigdy nie wiemy, kiedy może się wydarzyć coś nieoczekiwanego, dlatego też nigdy nie możemy być "za bardzo" na to przygotowani, a już zwłaszcza w miejscu, które jest dla nas wciąż nowe. Warto zatem od podszewki poznać otoczenie i reguły w nim panujące, tak, aby nie żałować w przyszłości, że tego nie zrobiliśmy. Czasami w szkoleniach BHP jest uwzględniona również pierwsza pomoc, która z kolei może nam się przydać wszędzie i w dosłownie każdym momencie.


Podejście do szkoleń

Czasami sprawy, które wydają się zupełnie oczywiste, są oczywiste jedynie z pozoru i to wyłącznie dla pewnej części osób. Jak wielu z nas narzeka na szkolenia BHP w miejscu pracy i zwyczajnie nudzi się w ich trakcie? Takich osób jest więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. A przecież szkolenia mają na celu pokazanie nam tego, bez czego w sytuacji kryzysowej możemy sobie kompletnie nie poradzić, tj. plany ewakuacyjne, zalecenia i drogi ppoż, itp. Nikt w końcu nie może nam zagwarantować, że pewnego dnia nie dojdzie do przykrego wypadku, w wyniku którego zapali się budynek, w którym pracujemy. Czy będziemy wówczas wiedzieć, jak się zachować i jak szybko opuścić płonące pomieszczenie? Lekceważenie takich szkoleń jest skrajną nieodpowiedzialnością, jednak jeszcze gorsze jest lekceważenie szkoleń, których głównym tematem jest pierwsza pomoc. Życzmy sobie, by wiedza, jak jej udzielić, nigdy nie przydała się nam w praktyce, ale pamiętajmy też przy tym, że nie jest to coś, na co możemy mieć wpływ.