pracy do anatomicznych oraz fizycznych możliwości człowieka. Jako że głównym zainteresowaniem ergonomii jest przystosowanie warunków pracy do możliwości pracownika, dziedzina ta ma wiele wspólnego z BHP. Wiele zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy korzysta ze zdobyczy naukowych ergonomii, pozwalając na polepszenie warunków pracy. Firma działająca w branży BHP oferująca, między innymi, szkolenia BHP i szkolenia PPOŻ, czerpie wiedzę na temat odpowiednich warunków pracy z ergonomii. Jednym z zadań ergonomii jest także podniesienie efektywności pracy przy możliwie najniższym koszcie biologicznym. Wiele przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy zostało stworzonych w oparciu o odkrycia naukowe takiej dyscypliny, jaką jest ergonomia.
Jakie są zadanie Państwowej Inspekcji Pracy
PIP jest skrótem, który oznacza Państwową Inspekcję Pracy, stanowiącą polski organ nadzoru. Zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest, przede wszystkim, nadzór oraz kontrola nad przepisami dotyczącymi prawa pracy. Same przepisy regulujące obowiązki pracowników oraz pracodawców znajdują się w Kodeksie Pracy. Jednym z aspektów zawartych w przepisach prawnych jest regulacja spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się właśnie, między innymi, sprawdzaniem czy w danej firmie i zakładzie są przestrzegane odpowiednie przepisy BHP. Jednym z obowiązków pracodawcy, który jest zawarty w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniego szkolenia BHP. Pracownik, który ukończył wstępne szkolenie BHP, otrzymuje specjalną kartę zaświadczającą o odbytym szkoleniu. Państwowa Inspekcja Pracy może sprawdzić dokumenty zaświadczające o odbyciu przez pracowników oraz pracodawców odpowiednich szkoleń BHP. Pracodawca powinien więc zadbać o szkolenia BHP zatrudnionych pracowników.
Kurs pierwszej pomocy dla firm
Firma działająca w branży BHP oferuje szeroki zakres usług, ponieważ na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy składa się wiele czynników. Poza przeprowadzaniem szkolenia BHP i szkolenia PPOŻ, firma zajmująca się bezpieczeństwem i higieną pracy oferuje także kurs z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Samo ukończenie szkolenia pierwszej pomocy nie jest obowiązkowe, jak ma to miejsce w przypadku szkolenia BHP, jednak warto zapoznać pracowników z panującymi zasadami udzielania pomocy poszkodowanemu. Za nieudzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej może grozić kara, dlatego dobrze jest wziąć udział w kursie przygotowawczym dotyczącym pierwszej pomocy. Odpowiednio przeprowadzone działania ratownicze mogą pomóc poszkodowanej osobie lub nawet uratować jej życie przed przybyciem na miejsce odpowiednich służb zdrowia. Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla firm obejmują praktyczną naukę i ćwiczenia na specjalnie do tego przeznaczonych manekinach, łącząc wiedzę teoretyczną z praktyką.
Zakres obowiązków pracodawcy
Pracodawca posiada wobec zatrudnionych pracowników szereg różnych obowiązków, które są odpowiednio zawarte w tak zwanym Kodeksie Pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą spełniać wobec siebie określone obowiązki, które najczęściej są regulowane przez przepisy prawne. Jednym z działów zawartych w Kodeksie Pracy jest dział dotyczący bezpieczeństwa i higieny pracy. Przestrzeganie odpowiednich przepisów BHP jest bardzo ważne w każdym przedsiębiorstwie i zakładzie pracy. Obowiązkiem pracodawcy, który wynika bezpośrednio z przepisów zawartych w Kodeksie Pracy, jest zapewnienie pracownikom odpowiednich szkoleń BHP. Szkolenia BHP są przeprowadzane przez odpowiednią firmę, która oferuje kursy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kursy PPOŻ. Za zatrudnienie pracownika nieposiadającego ukończonego wstępnego szkolenia BHP, pracodawca może ponieść konsekwencje w postaci nałożenia kary finansowej. Sam pracodawca także posiada obowiązek posiadania ukończonego odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.